Go to Top

Schrony i pociągi

 

 Schrony dla pociągów specjalnych

W czasie II wojny światowej na terenie Europy Niemcy zbudowali do potrzeb ochrony pociągów specjalnych przed atakiem z powietrza 3 żelbetowe schrony kolejowe oraz jeden specjalnie przeznaczony do tego celu tunel kolejowy. Do tych funkcji zaadoptowano również kilka istniejących wcześniej tuneli kolejowych w różnych miejscach Europy.

  We Francji w okolicy Margival na potrzeby kwatery Hitlera Wolfsschlucht 2 (W2) w czerwcu 1940 r. przygotowano 650 metrowy tunel kolejowy. Wyposażono go w pancerne drzwi, a obok wzniesiono duży żelbetowy schron i szereg mniejszych obiektów.

 W kwietniu 1941r stanowisko dla pociągów specjalnych w tunelach kolejowych w okolicach Mönichkirchen w Austrii  wykorzystano w czasie kampanii przeciwko Jugosławii i Grecji. Stanowisku dla pociągu Amerika Hitlera oraz Pociągu sztabu dowodzenia Wehrmachtu  Atlas nadano kryptonim Frühlingssturm. Do tunelu doprowadzono dodatkową linię telefoniczną i zbudowano drewniany peron. Dwa inne tunele w okolicy wykorzystała Luftwaffe dla pociągu sztabowego i pociągu Asien marszałka Hermana Göringa .

  W 1942 r. w tunelu długości 510 m, koło Vendome we Francji powstała kolejna kwatera W3 dla pociągu Hitlera.

Schron w Konewce. Lata 40 ub.w.

Schron w Konewce. Lata 40 ub.w.

 

Schron w Konewce z lotu ptaka

Schron w Konewce z lotu ptaka

 

 

Na terenie okupowanej Polski w końcu 1940 r. przystąpiono do budowy kolejnych stanowisk dla pociągów. Koło Spały w Konewce i Jeleniu powstały dwa naziemne żelbetowe schrony dla pociągów ( o długościach 380 i 355m). Obiektom nadano kryptonim Anlage Mitte.

Hitler i Mussolini przed schronem w Stępinie

Hitler i Mussolini przed schronem w Stępinie

Wjazd do tunelu w Strzyżowie

Wjazd do tunelu w Strzyżowie

 

Trzeci podobnej konstrukcji schron powstał w kwaterze Anlage Süd na Podkarpaciu, na pograniczu wsi Cieszyna i Stępina.Drugim obiektem Anlage Süd jest tunel długości 438 m zbudowany pod Żarnowską Górą w Strzyżowie.
Są to najdłuższe żelbetowe schrony, jakie zbudowano w czasie II wojny światowej na powierzchni ziemi.

  Stanowisko dla pociągów specjalnych planowano również usytuować w jednym z dwóch położonych obok siebie tuneli koło Jedliny Zdroju. Było to związane z budową kompleksu sztolni Riese w Górach Sowich.

Niedaleko Gołdapi powstało nieumocnione stanowisko dla pociągu Göringa, zlokalizowane w zamaskowanym wąwozie obok jednej z dwóch kwater marszałka Rzeszy w Prusach Wschodnich.

 

 

Dodaj komentarz