Pociągi specjalne i sztabowe.
W 1933 roku Hitler kazał wykonać serię specjalnych wagonów kolejowych, z których kolej niemiecka – Deutsche Reichsbahn (DR) skompletowała kilka składów pociągów specjalnych przeznaczonych dla najwyższych dostojników Rzeszy, a także pociągów sztabowych dla niemieckich dowódców wojskowych. W chwili wybuchu wojny istniało co najmniej sześć pociągów specjalnych. Najważniejszym był pociąg specjalny Hitlera „Amerika” (Sonderzug „Amerika”), który okresowo pełnił funkcję Kwatery Głównej Hitlera (Führerhauptquartier). Pozostałe to pociągi ministerialne (Ministerzug): „Asien”– Göringa, „Afrika” – Keitla, „Heinrich” – Himmlera, „Westfalen” – Ribbentropa oraz dwa pociągi sztabowe dowództwa Wehrmahtu – „Atlas”. Po rozpoczęciu wojny zaczęto formować pociągi sztabowe dla poszczególnych rodzajów wojsk: OKH – „Ostpreussen”, „Sachsen”, „Schwaben”, „Würtenberg”, Luftwaffe – „Pommern” I i II, „Robinson” I i II, „Rheinland” I i II, „Enzian”, Kriegsmarine – „Atlantik”.
W skład pociągów specjalnych wchodziły zwykle:
– dwa wagony obrony przeciwlotniczej – wyposażone początkowo w dwa działka przeciwlotnicze 2cm Flak 30 ustawione na podestach na początku i końcu wagonu (od 1939 r. zastępowały je wagony z dwoma czterolufowymi działkami Flakvierling 2 cm Flak 38). Pod działkami znajdowały się zasobniki na amunicję, a w środkowej części wagonu znajdowały się przedziały dla 26 artylerzystów z II Kolejowego Plutonu Przeciwlotniczego wydzielonego z pułku artylerii przeciwlotniczej „Hermann Göring”.
– jeden lub dwa wagony bagażowe, jeden z nich mógł być wyposażony w dieslowski generator prądu, zasilający skład pociąg zarówno w czasie jazdy, jak i postoju, niezależnie od prądnic wagonowych i akumulatorów czy turbogeneratora z lokomotywy.–
– wagon ochrony pociągu,
– salonka dysponenta pociągu (dygnitarza, generała) z przedziałami dla adiutantów,
– wagon dowodzenia z łącznicą telefoniczną i teleksową (podłączaną podczas postoju pociągu do łączy kolejowych) oraz z radiostacją, – w szczególnych przypadkach osobny wagon łączności wyposażony we własny generator prądu oraz bogaty zestaw urządzeń nadawczo – odbiorczych, (m.in. z radiostacją krótkofalową Telefunken S 406 o mocy 200 do 400 w) oraz urządzenia szyfrujące,
– wagony dla personelu i oficerów sztabowych,
– wagony sypialne,
– dwa wagony restauracyjne (dla dygnitarzy i oficerów oraz dla obsługi i ochrony),
– wagon kąpielowy,
– opcjonalnie do składu mogły być dołączane: wagony sypialne dla gości, wagon prasowy
„Führersoderzug” był podstawowym środkiem przemieszczania dla Hitlera w latach 1938-1941. Stał się również ośrodkiem dowodzenia – jego Kwaterą Główną (Führerhauptquatier – FHQ), z której kierował przebiegiem wojny z Polską, a później i inwazją na Jugosławię i Grecję. Po zakończeniu budowy swojej największej kwatery „Wolfschanze” w ówczesnych Prusach Wschodnich pociąg stał się dla niego znów tylko środkiem transportu. Korzystał z niego do końca wojny. Skład pociągu rozrastał się z biegiem czasu, jednak przypuszczalnie nie przekroczył 15 wagonów. W 1945 r. z pociągu noszącego wówczas nazwę „Brandenburg” sformowano dwa składy. Część pociągu Hitlera „Brandenburg I” została wysadzona w powietrze przez samych Niemców 1 maja 1945 roku w Mallnitz w Austrii. Kilka wagonów (prawdopodobnie „Brandenburg II”) połączono z pociągiem Himmlera „Steiermark”, zdobytym później przez Amerykanów.
Pociągi sztabowe mieszczące centra dowodzenia operacjami wojennymi były wykorzystywane przez Niemców przez cały okres wojny. Przydatne okazały się na froncie wschodnim, gdzie ze względu na duże niezamieszkałe przestrzenie istniały trudności w zakwaterowaniu sztabów w pobliżu miejsc działań wojennych. Jednak manewrowanie nimi było ograniczone do zbudowanych w czasie wojny przez niemieckie wojska linii normalnotorowych (1465 mm), a ze względu na ich niewielką ilość, ich przebieg głównie ze zachodu na wschód oraz duże otwarte przestrzenie, pociągi takie narażone były na wykrycie i atak z powietrza.